پیش گفتار 

در این سالها یک نکته برایم مثل روز روشن شده است . موفقیت سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی خیلی به نکات فنی و ترفند های بازاریابی بستگی ندارد ! طرز تفکر صاحبان کسب و کار است که مهم است . خیلی وقت ها افرادی که حتی دانش زیادی درباره مسائل فنی و بازاریابی ندارند موفق می شوند ، در طی مسیر یاد می گیرند و از بقیه جلو می زنند .
موفقیت یک کسب و کار اینترنتی در گرو یه ترفند خاص نیست که یک شبه به ذهن مدیر سایت خطور کرده ،  و از فردای آن روز موفقیت های بزرگی کسب کرده باشد !با تصمیم قاطع و اراده ای قوی می توان هر خصوصیت با ارزشی را در خود ایجاد کرد .
افراد بزرگ در اولِ راهِ قهرمانی ، خواسته ای بسیار جذاب و بزرگ داشته اند . فرق افراد معمولی و قهرمانان واقعی زمانی آشکار می شود که موانع ، خودشان را نمایان می سازند . پس قهرمان لزوما کسی نیست که خیلی می داند ، بلکه کسی است که هنگام برخورد با موانع ، بر ترس خودش غلبه کرده و اقدام درست را انجام می دهد .


مجید حسینی ( alibaba.ir )جمله ی برگزیده –>  

اگر می خواهی دنیای خودت را بزرگ تر و حوزه ی تاثیرگذاری خود را بیشتر کنی ، باید خودت را تغییر و توسعه دهی 
در ابتدای راه از هر سه بلیط ، یک بلیط صادر می شد ، دوتای دیگر با مشکل نقص فنی روبرو می شد !

مشکلی که در حال حاضر علی بابا با آن کشتی می گیرد –> نقدینگی شرکت پایین است . چون توسعه زیاد است . در تعادل بین توسعه و نقدینگی مشکل دارند .

رمز سازمانی علی بابا –> گفتگو هر کسی مشکل خود را به زبان می آورد . در کنار گفتن ، شنیدن اصیل هم بسیار مهم است . یعنی با مسئله یکی شویم نه اینکه خودمان را جای آن فرد بگذاریم . بلکه خود را با او یکی کنیم . 

علی بابا شرکتی شاد –> وقتی کارکنان در شرکت تصمیم می گیرند و بازخورد تصمیم خود را می بینند خود به خود خوشحال می شوند . اگر کسی شاد نباشد او را قبول نمی کنیم ، اگر مشکلی داشته باشد با او صحبت می کنیم تا رفع شود . در غیر اینصورت قطع همکاری می کنیم . در علی بابا تعهد توسعه فردی وجود دارد . کسی که حاضر به گفتگو باشد تمایل به توسعه فردی هم دارد . 

دستاورد های ریسک و دنیای هرکس –>  در مسیر کارآفرینی ، بدنامی ، بی آبرویی ، بی پولی و همه این ها وجود دارد . شما وقتی دوست دارید املا بنویسید ، باید پای غلط هایش بایستید . کسی که ریسک نمی کند دنیای کوچکی دارد . ریسک طبیعت کارآفرینی است : ریسک مالی ، ریسک اعتباری ، ریسک زندگی

سرمایه –> یادتان باشد ، سرمایه در ایران فراوان است . وقتی کسی کاری را جدی استارت بزند این سرمایه است که دنبالش می دود ، نه اینکه کارآفرین دنبال سرمایه باشد . 

تخصص –>  بدون هیچ تخصصی کار را استارت زدیم 

موفقیت در یک جمله –> شادی بدون علت” شادی اصیل ” شاد بودن بدون علت است ! چون وقتی شادی علت داشته باشد ، مثل مواد مخدر عمل می کند . 

کتاب –> چگونه تصمیم بگیریم رابطه خلق ارزش و ثروت –> از روز اول شدیدا روی برندینگ کار کردیم و ذر همان ابتدای کار به درآمد زایی و پول فکر کردیم . با تولید محتوا ، ارزش خلق کنید ، پول خود به خود وارد بیزنس می شود .

ارزش واقعی ایده –> ارزش ایده صفر مطلق است . اجرا حرف اول را می زند . بازی کردن را در بازی یاد می گیرید ، نه وقتی در جایگاه تماشاچیان نشسته اید . 

وقتی همه کار می کنیم و کسی از ما خرید نمی کند –> نتوانسته ایم نیاز جامعه را برطرف کنیم . شاید محصول یا خدمت صرفا مورد علاقه شماست نه مردم . در این شرایط کسی حاضر نیست پولی پرداخت کند .

برخورد با مشتری ناراضی –> مشتری زمانی که ناراضی است ، فقط دوست دارد فهمیده شود 

ویژگی های کارآفرین موفق –> 1- بداند که نمی داند -2- بیشتر از پول به خلق ارزش فکر کند ، تولید ثروت بدون خلق ارزش امکان ندارد -3- حاضر باشد در فضای ابهام قدم بردارد -4- بداند که باید شهود خود را تقویت و از آن استفاده کند

رشد خلاقیت –> بهترین راه افزایش خلاقیت ، درگیری با مسائل و سپس رهایی است . لازمه ی خلاقیت بازی با کار ، سپس دور شدن از آن مثل خوردن قهوه ، گردهمایی ، تفریح و مسافرت است . بهترین ایده ها زمان فراغت و استراحت به ذهن آدم ها می آید .

توصیه پدر بزرگی –> به جای اینکه درباره شنا کردن مطالعه کنید ، شنا کنید . بپرید داخل آب ! ولی ابتدای کار ، داخل آب عمیق و خروشان نپرید تا توان مدیریت آب را داشته باشید . اگر عمق آب زیاد باشد در شیرجه ی اول می میرید . داخل آبی بپرید که نجات غریق داشته باشد . بجای حماقت ، شجاعت به خرج دهید . بین شجاعت و حماقت مرز باریکی است . وقتی استخر با عمق های متفاوت هست چرا باید در دره پرید ؟ اگر داخل آب استخر شیرجه بزنید ، آخر آخرش دو قلپ آب می خورید ! اما اگر در دره بپرید حتما خواهید مرد !


سهیل شهیدی ( payment24.ir )زندگی در شرایط سخت –> 

حل کردن مشکلات وظیفه اصلی یک کارآفرین است .

قدرت ایمان و پا روی گاز –> هر شروعی شاید منجر به شکست شود ، چون اگر شکستی نباشد اصلا موفقیتی وجود ندارد . بنابراین اگر به خودتان ایمان داشته باشید ، چه بسا صدها بار کاری را شروع کنید و هربار شکست بخورید ، اما با وجود ایمان تا پیروزی ادامه می دهید . سماجت در کار و ادامه دادن آن بسیار مهم است . هیچکس با اولین شروع موفق نشده است .

منتظ پول نباشید –> من بدون سرمایه اولیه و هرگونه وام و کمکی کارم را شروع کردم و آن را گسترش دادم . پیشنهاد می کنم به جای تمرکز روی سرمایه مالی ، روی تخصص و دانش حوزه کاری خود تمرکز کنید . سرمایه هیچ نقشی برای شروع ندارد . لزومی برای بدست آوردن سرمایه اولیه برای شروع کار وجود ندارد .پول برای ما زمان را می خرد ، به شرطی که دانش استفاده از آن را داشته باشیم چون باید بدانیم پول را کجا خرج کنیم . فرد خامی که هنوز کاری را پیش نبرده ، حتی با داشتن پول هم کاری نمی تواند بکند . 

کتاب –> جادوی فکر بزرگ

مهم ترین عاملی که سبب ماندگاری برند می شود –> ایجاد حس وفاداری در مشتریان و سرویس دهی عالی . برای جلب رضایت مشتری راه های زیادی وجود دارد . مثل ارائه ی سرویس خوب ، مشاوره ی درست و دقیق برحسب نیاز مشتری ، ارائه تخفیف های خوب برای مشتریان خاص ، باشگاه مشتریان و خلاصه هرکاری که احساس ارزشمندی را به مشتریان القا می کند .

عامل پر زدن و رفتن مشتری –> هرگاه مشتری احساس می کند شما به هر قیمتی خواهان فروش محصول خود به او هستید و صرفا به منافع خود فکر می کنید . در چنین شرایطی هرگز از شما خرید نمی کنند !

تزریق روحیه به تیم –> سعی می کنم افراد تیم را از هدف آینده شرکت مطلع کنم . گاهی اوقات به آنها یادآوری می کنم که در حال کار در چه شرکتی با چه جایگاهی در ایران هستند و وجود هریک از آنها چه نقش مثبت و تاثیرگذاری در ادامه ی حیات مجموعه ایفا می کند .

مشتری ها برای چه چیزی پول می پردازند ؟ –> دریافت سرویس خوب اگر بتوانید به دغدغه های مشتری به بهترین شکل پاسخ دهید و با بهترین راهنمایی ممکن سرویس خودتان را ارائه دهید ، مشتری به راحتی برای دریافت خدمات و مشاوره خوب هزینه می کند .

یک دست و چند هندوانه ” اهمیت زمان ” –> زمان مهم ترین هزینه ی هر استارتاپ است که قابل جبران هم نیست . اما چطور می توان این گوهر ارزشمند را کمتر از دست داد ؟وقتی کار خود را به صورت گروهی انجام دهیم و از همه پتانسیل های موجود استفاده کنیم . به جای اینکه صرفا همه ی کارها را تک نفره انجام دهیم 

آفت استارتاپ –> فرهنگ خود محوری و اینکه هرکسی ساز خودش را بزند . همچنین داشتن تمرکز کافی روی کار بسیار مهم است . وقتی مدیریت متمرکزی روی کار وجود نداشته باشد و مدیر نتواند قطعات را مانند پازل کنار هم قرار دهد کسب و کار از بین می رود . از دیگر موارد مهم این است که افراد به تخصص یکدیگر احترام بگذارند .

توصیه ی پدر بزرگی –> کمال گرایی را کنار گذاشته و سعی کنید سریع تر وارد فاز اجرایی شوید . هرگز بعد مالی را در اولویت اول قرار ندهید . بلکه پیشرفت روز افزون کار از طریق جذب مخاطب را مدنظر داشته باشید . هرگاه توانستید به نیازی از جامعه پاسخ دهید ، مطمئن باشید پول هم به دنبال آن ایجاد می شود .


امیر شریفی ( parvaresheafkar.com )

عشق به بقا و ثابت ماندن در ذهن شما نمی گذارد وسعت دید داشته باشید . باور کنید پول و ثروت و سلامت و شادی همه جا وجود دارد ، ولی فقط ذهن های آماده آن را می بینند .هر وقت بخواهید از محیط امن خود خارج شوید ، مغزتان شما را به وسیله ی ترس ها آگاه می کند . این آزار و اذیت های ذهن مانع تکان خوردن افراد می شود .
فهمیدم موفقیت راه دارد . هرکجا اشتباه کردید دنبال ایراد در درون خود باشید . ثانیه ای به خودم نگفتم راه اشتباه است . همیشه گفتم امیر تو اشتباه می روی ! ضمنا به موفقیت هم تعهد داشتم . به محض اینکه در کار گیم نت ورشکست شدم ، بلافاصله کار بورس را استارت زدم و بعد از آن بافاصله کار بعدی . کلا اعتقاد دارم شکست خوردن موقتی است .

پله به پله بالا روید –> ایده ی اول راب اید عملی کنید تا ایده ی بعدی نمایان شود .اگر شرکت یکدفعه بزرگ شود کنترل آن سخت می شود . نکته اینجاست که من باید رشد کنم و رشد من زمان می برد . اگر بخواهم با صرف هزینه ، رشد شرکت را از رشد خودم سریع تر کنم ، قطعا توان مدیریت کارم را نخواهم داشت . وقتی شرکت متناسب با خودت بزرگ شود ، تمام امور در دستان خودت خواهد بود . اگر توان مدیریت 5 کارمند را داشته باشم ، نمی توانم 10 کارمند را مدیریت کنم . 

ویژگی کارآفرین برتر –> 1- اهمیت نداشتن حرف مردم : مردم مدام در حال سرد و گرم کردن شما هستند . من زمان انجام کار هیچ حرفی نمی شنوم . دیگران دوست دارند قالبی به شما بدهند که دوست دارند -2- بلند پروازی و داشتن آرزو های بزرگ : اصولا کارآفرینان از داشتن هدف های بزرگ هیچ ترسی ندارند . هدف گذاری و موفقیت و بلافاصله هدف گذاری و موفقیت بعدی -3- متعهد بودن برای رسیدن به موفقیت : موضوع هدف برای کارآفرین جدی است . یعنی اینکه باید به این هدف برسم . نشد برای کارآفرین وجود ندارد ! کارآفرین کار خود را به مسافرت نمی فروشد ، از زیر کار فرار نمی کند -4- هیچگاه برای پول کار نمی کند 

توصیه ی پدر بزرگی –> فقط و فقط روی نقاط وت خودتان مانور بدهید .به جای اینکه بیست تا دلیل برای نتوانستن بیاورید ، دو تا دلیل برای توانستن داشته باشید . روی همان دوتا دلیل تمرکز کنید و پیروز شوید . 


سعید حسینی ( lioncomputer.ir )

وقتی بیزنسی بر اساس مسائل فردی در چرخش است ، در نبود آن فرد بیزنس نابود می شود . ولی اگر بیزنس بر اساس کارکرد تیم فعالیت کند ، تبدیل به سیستم می شود و به طور خودکار به کار خود ادامه می دهد . در چنین شرایطی اگر آن فرد حضور نداشته باشد ، هیچ آسیبی متوجه مجموعه نخواهد بود . 

بزرگترین اشتباه ما –> اگر خوب کار می کردیم سال 88 بهترین فروشگاه آنلاین کشور می شدیم . دیجی کالا دیرتر از ما شروع کرد اما موفق تر بود . آنها با تولید محتوا توانستند از ما موفق تر شوند . بزرگ ترین اشتباه ما این بود که از اطلاعات دیگران استفاده نکردیم . اگر باور می کردم که می توانیم مثل سایت هایی همانند آمازون بزرگ شویم ، حتما می شدیم . ما تبدیل به تفکرمان شدیم . 

ترس –> همین که باور کنیم ترس کاملا طبیعی است و جزئی از خلقت ماست ، آرامش پیدا می کنیم . لازم نیست که با ترس بجنگیم 

بهانه ی همیشگی ، پول و سرمایه –> بهترین بهانه برای نداشتن کار ، نداشتن سرمایه است . 

کاری که هیچوقت توصیه نمی کنم –> لیون کامپیوتر به هیچ عنوان از جای دیگر سرمایه وارد نکرده است . همواره از درآمد کار هزینه کرده ایم . هیچوقت توصیه نمی کنم که برای شروع ، دفتر کار و نیرو بگیرید ! بلکه اول مطمئن شوید که سیستم پولساز هست یا نه . وگرنه همه چیز از دست می رود 

کتاب –> توانگران چگونه می اندیشند 

دست انداز موفقیت استارتاپ ها –> توهم موفق شدن ! باور داشته باشید همه ایده ها تبدیل به بیزنس نمی شوند . چون اگر در باتلاق دست و پا بزنم بالاخره می روم ته آن و خفه می شوم . لطفا امید با توهم اشتباه گرفته نشود !بهترین روز زندگی من روزی است که به خودم اعتماد دارم . لحظه ای که این اعتماد را از دست بدهم و خودم را رها کنم ، شکست می خورم و وقتی می گویم هرچه شد بالا باد ، همان زمان لحظه شکست من است . دقیقا لحظه نا امیدی !

قله ها و دره های کارآفرینی –> انگیزه دهی مهم ترین کار کارآفرین است .

از درون شارژ می شوم –> از طریق هدفمندی و اتفاقاتی که باید رخ دهد . از قبل رویای سال 95 و 96 و 98 و رویای 10 هزار نفر کارآفرینی ، با تمام وجود خودم را شارژ می کنم .بارها شده بخاطر ترافیک کاری شب ها نخوابیدم ، ساعت ها برای بیزنس هایم فکر کردم . با فکر کردن مسائل را حل می کنم . چند شب پیش مشکل ارسال داشتیم . من تا 4 صبح فکر کردم و فردا با راه حل به محل کار آمدم .حالا هم صبح و هم عصر ارسال داریم .

توصیه پدر بزرگی –> بترسید و ترسیدن را دوست داشته باشید ، ولی قدم بردارید . ترس باعث دیدن موانع می شود .اگر انسان موفقی را می بینید و به حال او غبطه می خورید ، مطمئن باشید او به سادگی اتفاقات خوبی را به وجود نیاورده است . زمانی که پایین قله بود ، اصلا دیده نمی شد . همین الان هم که روی قله است ، باد به او فشار می آورد ولی او راه حلی دارد که باد او را نلرزاند ! افراد موفق صخره نوردان ماهری هستند .


تبسم لطیفی ( mamanpaz.ir )

پیدا کردن ایده ی جذاب –> برای پیدا کردن ایده های عالی ، باید دنبال مشکلات بزرگ بگردید . 

ارزشمند ترین تجربه ی مامان پز –> شکست پایان راه نیست . امکان دارد پایین کوه پای شما بلرزد ، اما نگاه شما باید به قله باشد .

تا ریسک نکنید کارآفرین نمی شوید –> شما باید برای کارآفرینی ریسک کنید و از comfort zone خود خارج شوید .

تفاوت هایی بین کسب و کار های ایران و جهان –> مهم ترین موضوع ارتباط است . وقتی شما در جایگاه بین المللی کار می کنید ، پهنه ی مشتریان 7 میلیاردی دارید و برای تامین مواد اولیه یا دریافت خدمت ، می توانید از کمک همه استفاده کنید . اما در ایران بازار بسیار کوچک است و بنابراین در بسیاری از حوزه ها صرفه اقتصادی تولید وجود ندارد . در ضمن بدلیل محدودیت هایی ، مجبورید حتی برخی از چرخ ها را خودتان اختراع کنید !

سم بازاریابی –> مهم ترین سم بازاریابی و فروش ، جذب مشتری با تخفیف زیاد و بدون در نظر گرفتن سود عملیاتی است .


علی حاجی محمدی ( hamyarwp.com )

ریسک حساب شده –> ریسک باید تا حد معقولی باشد . نه زندگی یکنواخت بدون ریسک ، نه زندگی سراسر ریسک !

چرا اکثر استارتاپ های گروهی زود از هم می پاشند > –> استارتاپ های گروهی بخاطر نداشتن دلسوز از بین می روند . مثلا درست است که 3 نفر وقت می گذارند ، اما هیچکس دل نمی سوزاند ! یکی دیگر از عوامل شکست استارتاپ ها ، رعایت نکردن اثر مرکب است . اکثر فعالان استارتاپ ها صبر ندارند و قبل از به ثمر رسیدن کار ، آن را رها می کنند . برای موفقیت ، زود از کار دست نکشید !

وقتی همه کار می کنیم و کسی از ما خرید نمی کند ، چه کار کنیم ؟ –> شاید دیده نمی شوید . آدم ها را به سمت خود بیاورید . مثلا از طریق شبکه های اجتماعی ، تبلیغات پولی یا رایگان . در کنار دیده شدن ، جامعه ی هدف خود را پیدا کنید . یکی دیگر از عوامل هم مناسب نبودن محصول است . 

یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی استارتاپ ها –> مجوز ها هیچ جایی از ما حمایت نمی کنند . خوشبختانه من زمان شروع منتظر مجوز نماندم ! پیشنهاد می کنم شما هم شروع کنید و در کنار کارتان به مجوز فکر کنید .

سم بازاریابی –> دروغ گوییبنظرم استفاده از کلماتی مثل بهترین و عالی ترین سم بازاریابی است 

رابطه روبرو شدن با خویشتن و رشد ایده –> زمان اجرای ایده با توجه به فیدبک و بازخورد کارمان تازه متوجه نوع نگاه درست نسبت به مخاطب می شویم . آن زمان است که می فهمیم  آنها چه نیازی دارند و ما چگونه باید نیاز آنها را برطرف کنیم . به عبارت دیگر ، نوع نگاه درست نسبت به مشتری در روز اول وجود ندارد . اگر کارآفرین آنقدر شل باشد که با یک فیدبک بهم بریزد ، بهتر است اصلا کسب و کار نداشته باشد .

قانون پاندول –> زندگی را به پاندول تشبیه کنیم . یک سر پاندول را موفقیت و یک سر آن را شکست در نظر بگیریم . حالا پاندول برای کارمندان چطور عمل می کند ؟ معلوم است ، خیلی جزئی . برای این دسته احتمال موفقیت یا شکست بین 300 تا 500 هزارتومان است . آدم ها چقدر بزرگ تر می شوند ، پاندولشان بیشتر تکان می خورد . به عبارت دیگر هرچقدر موفقیت ها بیشتر شود ، شکست ها هم بیشتر می شوند . مثلا علی دایی شاید بگوید پارسال 20 میلیارد سود کردم و چند جا هم دو میلیارد ضرر کردم . پاندول آقای دایی میلیاردی است .با این تعبیر موفقیت یک اصل مهم دارد : هر وقت شکست خوردید تلاش کنید ، برگردید و موفق شوید . دقیقا شبیه استیو جابز . شکست نمک موفقیت است . شنیدید که می گویند ” هرچیزی که ما را نکشد ، مارا قوی تر می کند ” ؟ هر چقدر حجم شکست بیشتر باشد و دوام بیاوری و نمیری و بتوانی برگردی ، موفقیت بزرگتری نصیبت می شود . 

برای پول کار نمی کنم –> اگر پول هدف باشد به آن می رسیم . ولی خیلی زود سرخورده می شویم . نه اینکه پول مهم نباشد ، اما برای کارآفرینی انگیزه خوبی نیست و به هیچ وجه کافی نیست . 

مهم ترین آموزه ای که در 10 سال اخیر آموخته ام –> یاد گرفتم شدیدا متمرکز باشم و یک کار را به نحو احسنت انجام دهم . در کنار کار ، ورزش را ترک نکنم چون هر وقت ورزش نداشتم مشکلات گردن و دست و کمر پیدا کردم . همچنین مطالعه و یادگیری هم باید جزو برنامه روزانه ام باشد .

توصیه پدر بزرگی –> اگر به دنبال کارآفرینی هستید ، ایده آل گرا نباشید . ضمنا اگر اصول شراکت را بلد نیستید اصلا شراکت نکنید .


میلاد نوری ( tooken.tech )

دلسردی های مسیر کسب و کار –>  اگر وارد حوزه استارتاپی شدید ، سعی کنید به کارتان علاقه زیادی داشه باشید . چون این مسیر پر از دلهره و استرس است . بطوری که هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می شوید ، چند چالش پیش روی شماست که باید آنها را حل کنید . 

رشد ارگانیک –> ما وقتی لوکز را راه اندازی کردیم ، هیچکس روزهای اول ما را ندید ، ولی به مرور زمان بزرگ شد !

چه استارتاپی خوب می گیرد ؟ –> 1- برطرف کننده نیاز بازار باشد -2- در زمان درست و با ابزار درست وارد بازار شوید -3- مزیت رقابتی : همیشه به استارتاپ ها می گویند ” با محصول کوچک خودت وارد بازار شو !  ” در صورتی که وقتی شما رقیب دارید ، باید با تمام قوا و محصول کامل به همراه مزیت رقابتی وارد بازار شوید -4- شانس : شانس یعنی اتفاقات خوبی که دست شما نیست -5- واکنش لحظه ای : بیزنس های آی تی محور باید لحظه ای عمل کنند . ما همین امروز وقتی احساس نیازی را از کاربر درک می کنیم ، خیلی سریع آن را رفع می کنیم و از بقیه جلو می زنیم . 

سه ضلع که باید آنها را به هم وصل کنید –> اگر کاری را شروع کردید ، سه ضلع را باید به هم وصل کنید . ضلع اول اینکه باید به کارتان با تمام وجود علاقه داشته باشید . ضلع دوم تخصص است . در کنار عشق و علاقه ، باید متخصص کار خود باشید . یکی از مهم ترین تخصص های شما توان برقراری ارتباط با دیگران است . ضلع سوم صبر داشتن است . یعنی واقعا پای کار خودتان بمانید . علاقه در کنار تخصص به صبر نیاز دارد . 

تمرکز روی اجرا –> سس بهروز و بستنی نعمت و آیس پک زمان خودشان یکی بودند . الان در کسب و کار های آنلاین به محض ورود ، ایده ی شما کپی می شود و شما باید مجری خوبی باشی تا در بازار دوام بیاوری . روی ایده ی خود پافشاری نکنید . بلکه روی اجرای درست ایده تمرکز کنید .

ایران شناس باشید –> در ایران کار کردن خیلی راحت تر از خارج است . اما شاید دیرتر به خواسته ی خود برسید . تنها کسی در ایران موفق می شود که سلیقه ی مردم را بشناسد . از ملزومات موفقیت در بازار ایران این است که حتما باید در این دریا شنا کنی تا بتوانی بیزنس موفقی بر اساس نیاز مردم راه بیندازی .

توصیه ی پدر بزرگی –> اگر کسب و کاری را شروع کردید ، خودتان حتما در بخشی از آن درگیر باشید . درگیر کار شدن فقط اعمال نظر نیست ، بلکه داشتن دانش بالا درباره بخش های مختلف آن کسب و کار است . حتی در حد بسیار کم در تیم های فنی خود درگیر باشید . اگر شما از دانش پایینی برخوردار باشید ، تیم شما به خود شما اعمال نظر می کند .شنبه مگ و برنامه ی کلید هم خیلی پیشنهاد می کنم .


نیما نور محمدی ( ponisha.ir )

با بن بست ها چه کردید ؟ –> وقتی به بن بست رسیدید ، حتما راه جدیدی را امتحان کنید . تمام تجربیات من در این سالها همین است . چیزی که فایده ندارد ، نگرانی هم ندارد ! 

ریسک پذیری –> علی رغم ریسک های زیادی که متحمل شدیم ، هیچگاه نترسیدیم . منظور از ریسک کردن یعنی اینکه زمان گذاشتیم ، فکر کردیم و بعد تصمیم گرفتیم که کاری را انجام دهیم یا نه . همیشه سعی کردیم با وجود ریسک بسیار ، حساب شده عمل کنیم .

ماندگاری برند –> مشتری را فراری ندهید ! رضایت مشتری در این خلاصه می شود که آن قدر خوب خدمات خود را ارائه بدهید که کار مشتری به پشتیبانی نرسد .

اولین مشتری های شما –> اولین مشتریان شما ، دوستان و مشتریان خودتان هستند . از آن ها بخواهید از سرویس شما استفاده کنند و به دیگران معرفی کنند ؛ البته به شرطی که سرویس شما برای آنها جذابیت داشته باشد .

خلاقیت و دریافت ایده –> با تمرین بیشتر ، خلاق تر می شوید 

توصیه ی پدر بزرگی –> قبل از شروع هر کاری ، حسابی درمورد آن تحقیق کنید . هر کسی که موفق شده از طریق حل مشکلی بوده که مردم حاضر شدند برای آن پول بپردازند . هیچگاه منتظر ایده های عجیب و غریب نباشید . فقط به علایق خود توجه نکنید . هر استارتاپ موفق همواره دو اصل را رعایت می کند : 1- قابلیت توسعه پذیری : روی کسب و کاری دست بگذارید که قابلیت توسعه پذیری بلند مدت داشته باشد -2- قابلیت ادامه و تکرار : روند کسب و کار نباید هیچوقت قطع شود . پلن شما نباید طوری باشد که مشتری یک بار خرید کند و دیگر به شما مراجعه نکند . استراتژی خود را به روز کنید . شاید یک روز مجبور باشید موبایل بفروشید و روز دیگر مسواک . همراه با پیچ و خم بازار ، شما هم بپیچید .

محمد عرفان رنجبران

محمد عرفان رنجبران

من محمد عرفان رنجبران هستم. چندین سال است که در زمینه تجارت آنلاین و کسب‌وکارهای اینترنتی فعالیت می‌کنم. از تفریحات من، افزایش فروش و ارتقای فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال بیزنس‌های آنلاین است. در این وب سایت، چکیده بهترین نکاتی که از منابع مختلف آموخته‌ام را با شما به اشتراک می‌گذارم. امید دارم که با توسعه هرچه بهتر خودم، به دیگران نیز در این مسیر کمک کنم.

دیدگاهتان را بنویسید